Strona główna

Wiadomości literackie

WIADOMOŚCI  LITERACKIE

-------------

Nagroda Nike 2016

Laureatką Literackiej Nagrody Nike została w tym roku Bronka Nowicka za literacki debiut prozy poetyckiej „Nakarmić kamień”.

Na książkę składają się 44 niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzące intrygującą całość. Autorka mówi o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawaniu granic między różnymi sposobami istnienia oraz próbach ich przekroczenia, o emocjach, cielesności i doświadczaniu cudzej śmierci. Jest to książka wyjątkowa na długo pozostająca w naszej pamięci.

-------------

Literacka Nagroda Nobla 2016

Tegorocznym laureatem literackiego Nobla został, ku wielkiemu zaskoczeniu większości, Bob Dylan. Otrzymał on nagrodę za „ stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni”.

Bob Dylan to ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Znany jest najbardziej ze swojego bogatego dorobku muzycznego. Jest jednak również autorem tekstów, pisarzem i poetą. Jego twórczość jest niezwykle zróżnicowana. W jego dorobku znajdziemy od zaangażowanych społecznie i politycznie songów poprzez ballady miłosne i utwory będące kroniką współczesnej Ameryki aż do głęboko zaangażowanych pieśni religijnych.

-------------

Literacka Nagroda Nobla 2015

Laureatką tegorocznej literackiej Nagrody Nobla została pisząca po rosyjsku dziennikarka i pisarka Swietłana Aleksiejewicz. Jest ona laureatką wielu międzynarodowych nagród. Między innymi jest dwukrotną laureatką Nagrody im. Kapuścińskiego oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Otrzymała też Pokojowa nagrodę im. Ericha Marii Remarque’a oraz Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego.

Aleksiejewicz pisze głównie o pomijanej i chętnie wypieranej ze świadomości najnowszej historii Rosji oraz  o życiu w państwach powstałych po upadku Związku Radzieckiego.

Jej książki były w Polsce wielokrotnie wydawane. Po polsku ukazały się: „Cynkowi chłopcy” - o radzieckich żołnierzach w Afganistanie, „Czarnobylska modlitwa” - o społecznych skutkach katastrofy atomowej, „Ostatni świadkowie. Utwory na głos dziecięcy”  - o wojnie zapamiętanej przez ówczesne dzieci oraz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” - o żołnierkach na froncie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

-------------

Literacka Nagroda „Nike” 2015

W tym roku  nagrodę „Nike” przyznano Oldze Tokarczuk za powieść historyczną „Księgi Jakubowe”. Akcja książki dzieje się 250 lat temu. Pisarka przedstawia obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam. Według własnych słów pisarki opowiada ona jednak o współczesnym świecie i jest wyjątkowo aktualna.

-------------

Nagrodę Literacką Nike 2014 otrzymał Karol Modzelewski, autor autobiografii "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca". Jury, pod przewodnictwem Tadeusza Nyczka ogłosiła nazwisko laureata 5 października 2014 r.
Książka prof. Karola Modzelewskiego jest znakomita przede wszystkim dlatego, że autora bardziej niż stany jego ducha interesuje świat, w którym żył. Pisze z autoironią, dystansem, z poczuciem humoru, bez martyrologicznych uniesień. Jest to opowieść o tworzeniu najnowszej historii Polski.
 
 
Laureatem literackiej Nagrody Nobla 2014 jest Francuz Patrick Modiano. W Polsce jest znany z takich powieści jak : "Nawroty nocy", "Ulica ciemnych sklepików" oraz "Zagubiona dzielnica". 
"Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji" – tak Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór. W twórczości Patricka Modiano często opisywany jest Paryż. Porusza tematy tożsamości, winy, pamięci oraz zapomnienia.
 

-------------

Za najlepszą książkę minionego roku uznano powieść "Ciemno, prawie noc". Laureatką LITERACKIEJ NAGRODY NIKE 2013 została więc JOANNA BATOR.
W finałowej siódemce poza „Ciemno, prawie noc” znalazły się następujące książki :
- „Noc żywych Żydów” Igora Stachowicza
- „Morfina” Szczepana Twardocha
- „Patrz na mnie Klaro” Kai Malanowskiej (Krytyka Polityczna)
- „Mokradełko” Katarzyny Surmak-Domańskiej
- tomik wierszy „Bach for my baby” Justyny Bargielskiej
- komiks „Przygody na bezludnej wyspie” Macieja Sieńczyka
 Dotychczasowymi  laureatami  tej nagrody są : Wiesław Myśliwski (nagrodzony dwukrotnie, w 1997 i 2007 roku), Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Roniker, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Tadeusz Słobodzianek, Marian Pilot i Marek Bieńczyk.
 
Literacką NAGRODĘ NOBLA w tym roku otrzymała kanadyjska pisarka ALICE MUNRO, mistrzyni krótkiej formy literackiej. Akcja jej opowiadań rozgrywa się często w małym miasteczku na kanadyjskiej prowincji. Opowiadania charakteryzuje psychologiczny realizm i klarowna konstrukcja. Po polsku ukazało się kilka jej książek : „Taniec szczęśliwych cieni”, „Uciekinierka”, „Zbyt wiele szczęścia”, „Kocha, lubi, szanuje…”, „Widok z Castle Rock”.

--------------

- Laureatem Nagrody Literackiej NIKE 2012 został Marek Bieńczyk. Jego „Książka twarzy” jest zbiorem esejów. Swoją formę czerpie z internetowych form porozumiewania się. Jest opowieścią o czytaniu. Ten zbiór esejów jest jak lustro, które odbija twarz autora, współczesny świat i ogromną przestrzeń literatury. Nagrodę przyznaną przez jury (przewodniczący Tadeusz Nyczek) Markowi Bieńczykowi wręczył redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik 7 października 2012 roku.

Nagroda Nike jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego, bez względu na literacki gatunek. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. Konkurs dotyczy tylko autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Zwycięzca jest wyłaniany w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi wybór 7 finalistów podawany jest we wrześniu. Autor nagrodzonej w październiku książki otrzymuje czek na 100 tysięcy złotych ufundowany przez „Gazetę Wyborczą” i Fundację Agory oraz statuetkę Nike projektu prof. Gustawa Zemły.

- Szwedzka Akademia uhonorowała w tym roku, w czwartek 11 października Literacką Nagrodą Nobla chińskiego pisarza Mo Yan. Naprawdę nazywa się Guan Moyde. Zachodnia krytyka literacka od lat określa go jako „chińskiego Rabelais’go”, porównując go też z Kafką, Dickensem, Faulknerem, Marquezem. Pisarz urodził się w 1955 roku w chińskiej prowincji Szantung. Był robotnikiem, żołnierzem oraz wykładowcą literatury w szkole wojskowej. Najbardziej znaną powieścią Mo Yana jest „Klan czerwonego sorga” opowiadający o życiu na chińskiej prowincji w latach dwudziestych. W polskich księgarniach można kupić dwie książki autora : „Obfite piersi, pełne biodra” i „Krainę wódki”.

- Już w listopadzie poznamy laureata Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Jest to nagroda za najlepszą książkę historyczną roku. W konkursie mogą startować m.in. reportaże historyczne, monografie, biografie i wspomnienia. Konkurs dotyczy książek, które ukazały się w Polsce w ubiegłym roku wydawniczym. Zakres tematyczny i czasowy: historia Polski od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku do współczesności. Konkurs dotyczy tylko autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Zwycięzcę wyłania się w 2 etapach.  Pierwszy to 10 nominacji wybranych spośród 75 zgłoszeń, drugi to wybór zwycięzcy z listy 10 nominowanych. Laureat otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę, przedstawiającą replikę temperówki (jednego z ulubionych i często używanych przedmiotów przez K. Moczarskiego). Statuetkę zaprojektował Jacek Kowalski, absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Umieszczony jest na niej napis: „Jasność uogólniania i precyzja szczegółów”. Organizatorami konkursu są Fundacja Agory i Narodowe Centrum Kultury, a od zeszłego roku również Biblioteka Narodowa. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Laureatem IV edycji Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki historycznej  został prof. Timothy Snyder, amerykański badacz dziejów Europy Środkowej. Jego książka „ Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” stała się światowym bestsellerem. Zmieniła spojrzenie na najbardziej krwawy okres w dziejach  Europy Środkowej i Wschodniej w latach 1933-1945. Autor nie skupia się jedynie na cierpieniach Żydów, Ukraińców czy Polaków, ale pokazuje skomplikowaną całość, nierzadkie sytuacje, w których ofiary jednych zbrodni stawały się oprawcami w innych.

Złota Szkoła

Social Media

I love Dubois

 

Wyniki maturalne 2018

Kalendarz szkolny

Zmiany w planie

Logowanie