Strona główna

Historia - budynek szkoły

   Pierwszą siedzibą szkoły był budynek przy ul. Traugutta 14. Siedziba ta po kilkunastu dniach została zmieniona - przeniesiona do nowych pomieszczeń przy ulicy Zwycięstwa 117.


    W listopadzie 1947 roku, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, stałą siedzibą szkoły został budynek przy ulicy Stalingradzkiej (obecnie Komisji Edukacji Narodowej). Budynek ten wcześniej (od 1912 roku) zajmowała niemiecka średnia szkoła żeńska im. Księżnej Bismarck. Budynek, w którym obecnie szkoła ma swoją siedzibę powstał z inicjatywy pani Luizy Freitag, która w roku 1863 otworzyła w Koszalinie prywatną wyższą szkołę dla dziewcząt. Szkoła przez nią założona rozwijała się na tyle dobrze, że już w latach 70. XIX wieku nabyła ona od miasta stosunkowo duży plac położony przy ówczesnym Targu Drzewnym. Jednak z budową szkoły, jaką pani Freytag chciała stworzyć trzeba było jeszcze poczekać. Dlaczego? Bowiem pani Freytag miała wizję szkoły, jakiej w okolicy jeszcze nie było: z dużymi przestronnymi klasami, rozległymi korytarzami umożliwiającymi przy niekorzystnej pogodzie i zimą swobodne spacery uczennic, z aulą z balkonem i salą gimnastyczną. Realizacja tego pomysłu była na tyle kosztowna, że dopiero w roku 1912 z pomocą miasta budowa została zakończona.

   Budynek przetrwał wojnę i nawet pożar śródmieścia, jaki wzniecono po zajęciu miasta i ten "ponowiony" na początku maja 1945 nie naruszył gmachu szkoły. Radzieckie władze wojskowe urządziły tutaj swój szpital, wykorzystując przy tym pozostałości szpitala niemieckiego. Wyposażenie szkoły było zmagazynowane w piwnicach i na strychu i to je uratowało przed zniszczeniem. Na wiosnę 1947 roku Rosjanie zaczęli się ewakuować i zwijać swój szpital. W lecie tego roku gmach przejęły polskie władze miejskie, które po remoncie przekazały go na siedzibę Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Dubois.

 

Złota Szkoła 2017

Social Media

I love Dubois

 

Wyniki maturalne 2016

 

Kalendarz szkolny

Zmiany w planie

 Zmiany w planie na wtorek 9.05.2017r.


Kl II f grupa prof. Sapiei na 4 lekcji ma okienko
Kl I f na 5 lekcji ma okienko
Kl II d przychodzi na 2 lekcję
Kl II b na 3 lekcji ma okienko
Kl II b grupa prof. Deski na 4 lekcji ma okienko
Kl II c na 5 i 6 lekcji ma okienko
Kl I d na 2 lekcji ma okienko
Kl I d grupa prof. Sapiei na 3 lekcji ma okienko
Kl I b grupa prof. Deski na 3 lekcji ma okienko
Kl II g grupa prof. Pikura przychodzi na 3 lekcję i ma WF
Kl I f przychodzi na 2 lekcję a matematykę ma na 4 lekcji
Kl II c grupa prof. Wołkowskiej przychodzi na 2 lekcję
Kl I c grupa prof. Wołkowskiej na 2 lekcji ma okienko
Kl II a grupa prof. Wołkowskiej na 4 lekcji ma okienko


UWAGA

Klasy mające okienka idą do bufetu lub czytelni.

Nauczyciele nieobecni : S.Grzegożewicz, P.Borowska,T.Stępniak,
A.Deska, K.Sapieja, E.Wołkowska

Logowanie