Program DSD

Kiedy rozpoczyna się program DSD II?

• III klasie gimnazjum dla uczniów realizujących program podstawowy lub rozszerzony w macierzystej szkole lub
  • I klasie liceum dla uczniów, którzy w gimnazjum  realizowali program rozszerzony i posiadają certyfikat DSD I albo bardzo dobrze znają język niemiecki

Deutsches Sprachdiplom (DSD) jest wspólnym przedsięwzięciem Federalnego Urzędu Administracji Niemiec i krajów związkowych realizowanym w Polsce od 1997 roku. Szkoły DSD są objęte patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RFN.

Program DSD II jest realizowany w szkołach, które po spełnieniu określonych kryteriów zostały przyjęte do grona szkół partnerskich RFN i otrzymały zezwolenie na przeprowadzanie egzaminów DSD.

Zfa (Centralny Wydział Szkolnictwa Za Granicą) z siedzibą w Kȍln oddelegowuje do tych szkół nauczyciela z Niemiec. W naszej szkole gościli dotychczas:

• Hildegarda Obiora – 1995-1999,
  • Thomas Brűck – 1999 – 2007,
  • Kerstin Ebel – 2007 – 2012,
  • Jȍrn Thielking – 2014 – 2015,
  • Kerstin Ebel –  od 2015.

W latach 2000 – 2014 w naszej szkole certyfikat DSD II uzyskało  220 uczniów. Rok szkolny 2015/16  jest pod tym względem rekordowy – do egzaminu przystąpiło 37 osób.

Dlaczego warto zdać egzamin DSD II

• Uczeń zdobywa w klasie maturalnej certyfikat DSD II, który potwierdza  biegłą znajomość języka niemieckiego w mowie i piśmie na najwyższym na poziomie C1. To najwyższy poziom egzaminu państwowego w Niemczech dla uczniów z zagranicy.
  • Udokumentowana znajomość języka obcego na poziomie C1  zwiększa szansę absolwentów na polskim i europejskim rynku pracy.
  • Certyfikat DSD II  zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech; posiadając polską maturę i   certyfikat DSD II można podjąć studia na każdym kierunku w Niemczech.
  • Certyfikat jest przydatny studentom polskich uczelni, którzy ubiegają się o stypendium w Niemczech.

Czym różni się program DSD od innych kursów języka niemieckiego?

Lekcje odbywają się z nauczycielem polskim i niemieckim. Uczniowie uczą się  nie tylko w szkole, doskonalą swoje  umiejętności praktyczne  poprzez udział w wielu cyklicznych przedsięwzięciach, w ramach współpracy zagranicznej m.in.:

• Warsztaty realioznawcze w Lubece,
  • Seminarium „Mädchen zeigen Zähne” organizowane przez Ośrodek Edukacji Pozaszkolnej Kurt Löwenstein pod Berlinem,
  • Projekt – debata po niemiecku „Jugend debattiert”,
  • Wymiana młodzieżowa z Illertal-Gymnasium Vöhringen w Bawarii,
  • Udział w dniach otwartych niemieckich uczelni : Fachhochschule Stralsund i Universität Rostock, Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą,
  • Stypendia/ wakacyjne kursy dofinansowane przez stronę niemiecką:

2011 - 2 stypendia Paulina Szczęśniak  Marta Pazdecka (Sommerakademie),

2012 - Hubert Jarzębski (Sommerakademie),

2015 - 6 stypendiów Uni Rostock (Miłosz Marcjanik, Hubert Stasik, Franciszek Doroń, Magda  Małecka, Sebastian Cieśla, Marcin Gurdak),

2016 - stypendium w Leverkusen: Marta Sobieraj, Marek Pabich,

Na przełomie czerwca i lipca 2016 mieliśmy przyjemność wziąć udział w trwającym 3 tygodnie programie stypendialnym w Niemczech, organizowanym przez Konferencję Ministra Kultury Republiki Federalnej Niemiec i Instytut Goethego w Warszawie.

Uczestniczyliśmy w zajęciach z języka niemieckiego odbywających się w Gymnasium im.  Freiherr vom Stein w Leverkusen. Poza codziennymi, szkolnymi obowiązkami mieliśmy również możliwość spędzenia czasu wraz z niemieckim rodzinami, u których mieszkaliśmy. Braliśmy również udział w rozmaitych wycieczkach i wyjazdach, zorganizowanych w celu bliższego poznania niemieckiej kultury i stylu życia.

Wyjazd ten pozwolił nam nie tylko podnieść poziom praktycznej i teoretycznej znajomości języka niemieckiego oraz „dotknąć” od środka niemieckiej kultury, ale zawiązać trwałą i niespotykaną więź z niemieckimi rodzinami goszczącymi. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować naszym nauczycielkom języka niemieckiego, dzięki którym mieliśmy możliwość wziąć udział w stypendium.

Marta Sobieraj

Marek Piotr Pabich

2016 - miesięczne stypenium Pedagogischer Austauschdienst - Ewa Plesiewicz,

W lipcu wyjechałam na stypendium do Niemiec, gdzie przez dwa tygodnie zwiedzałam największe i najbardziej znane miasta (Bonn, Kolonię, Hamburg, Monachium, Würzburg i Berlin), a przez pozostałe dwa mieszkałam w Norymberdze u  wspaniałej niemieckiej rodziny i uczęszczałam do tamtejszej szkoły. Sponsorem tego stypendium była Konferencja Ministra Kultury Rep. Federalnej Niemiec, a pełna nazwa programu nosiła nazwę Pedagogischer Austauschdienst (PAD).

Cały miesiąc spędziłam głównie z moją międzynarodową grupą z osobami z całego świata (Kanady, Meksyku, Holandii, Chin, Słowacji i Polski).

Nigdy bym nie pomyślała, jak wiele może dać zaledwie miesiąc w obcym kraju. Przełamałam barierę językową, związaną z językiem niemieckim i nauczyłam się wielu praktycznych słów i zwrotów. Jednak najważniejsze dla mnie jest to, że miałam okazję poznać tylu wspaniałych ludzi, z którymi mam nadzieję długo będę utrzymywać kontakt.

Chciałabym podziękować nauczycielkom niemieckiego z naszej szkoły za umożliwienie mi przeżycia tak cudownej przygody, którą będę wspominać do końca życia.

Ewa

Terminy egzaminów poprawkowych

MATURA

22 sierpnia, godz. 9:00 - egzamin pisemny: matematyka (I LO i skierowani z OKE)