Strona główna

Warsztaty językowe w Lubece – nasze wrażenia

Warsztaty językowe w Lubece – nasze wrażenia

Tradycyjnie jak co roku, pod koniec listopada uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, którzy uczestniczą w programie DSD II , udali się do pięknego miasta Lubeka. Jest to miejscowość położona w północnej części Niemiec, którą zamieszkuje około 215 tysięcy mieszkańców, a słynie ona głównie z marcepanu, którego niepowtarzalny smak przyciąga nieustannie tysiące turystów! Miasto kryje w sobie również wiele historycznych skarbów, które warto poznać.

Jednym z celów pobytu było uczestnictwo w warsztatach językowych prowadzonych przez kierownika zaprzyjaźnionego Auslandsgesellschaft – pana Martina Herolda oraz przez nasze nauczycielki - profesor Annę Grabowską oraz profesor Izabelę Kowalską. Pierwsza część warsztatów odbyła się pod okiem pana Herolda , którego znajomość języka polskiego była niemalże równa zeru, co zmusiło nas do rozmowy w języku niemieckim. Wykład dotyczył świąt i uroczystości obchodzonych przez Niemców. Po zajęciach otrzymaliśmy ciekawe zadanie! Jedynym sposobem, aby je wykonać było nawiązanie kontaktu z tamtejszymi mieszkańcami. Język niemiecki przydał się także podczas gry miejskiej zorganizowanej przez nasze nauczycielki. W czasie tej zabawy odkryliśmy starówkę, ulice i miejsca warte poznania w Lubece. Dzięki tym doświadczeniom dużo lepiej porozumiewamy się w języku, którego się uczymy w szkole.

Niezaprzeczalną zaletą wyjazdu był wspólnie spędzony czas oraz wzajemne poznanie się uczestników. W Koszalinie nie było to możliwe w tak dużym stopniu, ponieważ jesteśmy uczniami różnych klas i spotykamy się wyłącznie na zajęciach języka niemieckiego. W czasie warsztatów nocowaliśmy pod jednym dachem w Schronisku Młodzieżowym na Starym Mieście , odbyliśmy wspólnie podróż pełną przygód oraz razem korzystaliśmy z uroków miasta, co bardzo nas do siebie zbliżyło.

Podczas pobytu w Lubece mieliśmy również możliwość poczuć klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Słynny Weihnachtsmarkt (kiermasz świąteczny), który odwiedzaliśmy każdego dnia, oszałamiał różnorodnością świątecznych symboli , podziwianych przez tłumy gości, jak na przykład : ogromna, zapierająca dech w piersiach pięknie przyozdobiona choinka, lampki choinkowe, które oświetlały drogę zwiedzającym, ruchome szopki, pierniki, gorące migdały, kasztany i inne słodycze oraz pamiątki w kształcie św. Mikołaja, bałwanów oraz innych postaci kojarzących się ze świętami.

To tylko niektóre z wielu korzyści, które dał nam pobyt w Lubece! W przeprowadzonym w drodze powrotnej wywiadzie większość z nas oceniło wyjazd jako bardzo udany!

W imieniu uczestników dziękujemy panu Heroldowi za pomoc w organizacji warsztatów i serdecznie polecamy wyjazdy kształcące umiejętności językowe. Zapraszamy również do obejrzenia filmiku załączonego poniżej.

Sonia Smolińska

 

Ogłoszenia

Zajęcia Językowej Zerówki

Dnia 21, 26 i 28 września zajęcia "językowej zerówki" z j. niemieckiego (dla uczniów gimnazjum) nie odbędą się. 


Złota Szkoła 2017

Social Media

I love Dubois

 

Wyniki maturalne 2017

 

Kalendarz szkolny

Zmiany w planie

Zmiany w planie na poniedziałek 25.09.2017r.Kl III c grupa prof. Ebel idzie do domu po 6 lekcji
Kl I b grupa prof. Kowalskiej idzie do domu po 6 lekcji


UWAGA
Klasy mające okienka idą do bufetu lub czytelni.

Nauczyciele nieobecni: I.Kowalska,k.Ebel

Logowanie