Wizyta uczniów w Bawarii

Czas płynie bardzo szybko, więc po wakacjach ponownie mieliśmy okazję, aby spotkać się z naszymi przyjaciółmi z Illertal Gymnasium w Vöhringen. Tym razem to polska grupa w dniach 18 – 27.09.2013r., po długiej podróży, miała możliwość poznania kultury i życia codziennego w Niemczech. Jak zawsze program wymiany był bardzo interesujący. Już na początku wspólnie z kolegami z Niemiec zwiedzaliśmy miasto Ulm i uniwersytet , a także zamek Neuschwanstein, będący pierwowzorem zamku Śpiącej Królewny w Disneylandach. I tutaj możemy potwierdzić, że krajobrazy Bawarii są zachwycające.W trakcie pobytu w Norymberdze otrzymaliśmy niezwykle ciekawą lekcję historii, oglądając tereny zjazdów NSDAP i Centrum Dokumentacji. Wszyscy zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez goszczące nas rodziny, z którymi w większości bez problemów dogadywaliśmy się w języku niemieckim. Każdy dawał z siebie tyle, ile w jego mocy, a rodziny również starały się (pomimo dialektu, w którym mówią na co dzień), aby każdy z nas mógł swobodnie mówić po niemiecku i rozwijać swoje zdolności językowe. Na zakończenie wspólnie bawiliśmy się podczas wieczoru polsko-niemieckiego, w trakcie którego mogliśmy spróbować oryginalnych niemieckich i bawarskich potraw, a także wziąć udział w przygotowanych przez grupę niemiecką zawodach. Dodatkową atrakcję stanowiły oryginalne bawarskie stroje, w których wystąpiły niektóre opiekujące się nami rodziny. Wymiana jak zawsze stanowiła dla nas okazję do przełamywania stereotypów, poznawania tradycji naszych zachodnich sąsiadów nie tylko z podręczników i poszerzania horyzontów. Wielu z nas zawiązało piękne przyjaźni, które mamy nadzieję, pozostaną na dłużej, a także przełamało swoje słabości związane z językiem i nieśmiałością. Z całą pewnością te miłe wspomnienia zapadną w naszej pamięci i będą inspiracją do dalszego rozwoju przyjaźni polsko-niemieckiej.

Zajęcia Językowej Zerówki

Dnia 21, 26 i 28 września zajęcia "językowej zerówki" z j. niemieckiego (dla uczniów gimnazjum) nie odbędą się.

Zmiany w planie na poniedziałek 25.09.2017r.

Kl III c grupa prof. Ebel idzie do domu po 6 lekcji
Kl I b grupa prof. Kowalskiej idzie do domu po 6 lekcji